Наложеното вето от президента Румен Радев върху мораторуима за иновативни лекарства е правилен ход, категоричен е проф. Младен Григоров, завеждащ клиника по кардиология в столичната Втора МБАЛ. По думите му още по-лошо от забраната за финансиране на нови лекарства, е отказът касата да финансира и нови дейности и методи през следващата година.“Почти за всеки нов медикамент има аналог или генерик, или някаква комбинация, която да го замести, но при новата методика не е така – говорим за технологии за диагностика, а без точна диагноза няма и успешно лечение. Това е азбучна истина в медицината“, коментира проф. Григоров, цитиран от „Фокус“.
Въпреки това обаче, според него, големите проблеми на България са именно болничното и фармацевтичното лобита. Но със забрани на гърба на пациентите това няма да се промени, нужни са контрол и коренна промяна на модела, допълни медикът.
Проф. Григоров коментира какво е необходимо да се направи в здравната система за изход от съществуващата ситуация. „Трябва първо да се демонополизира касата и да се създаде конкуренция. Това беше заложено в програмата на ГЕРБ, а сега изобщо не се споменава от самите тях. Второто важно е колкото се може по-бързо да се премахнат клиничните пътеки, за да може пациентът да се лекува за всичко, защото основата на пациентите в нашата страна са хората над 65 години. А според Световната здравна организация, всеки един от тях средно има между три и шест болести. С клиничните пътеки ние лекуваме само една от тях. По възможно най-бързия начин, разбира се не чисто административно, трябва да се обсъди и да се въведат диагностично свързаните групи, каквито ги имаше при това здравеопазване, което непрекъснато плюем преди двайсетина години“, обясни той.
Проф. Младен Григоров допълни, че здравната система се нуждае от коренна промяна, която трябва да се случи незабавно. „Тази система деформира самите лекари и това е най-страшното“, категоричен е именитият кардиолог.