Още едно пациентско обединение свали доверието си от здравния министър Кирил Ананиев, след като в неделя от Федерация „Български пациентски форум” му поискаха оставката заради забраната за финансиране на нови лекарства през следващата година.
Според организациите в „Заедно с теб”, изказванията на Ананиев в подкрепа на мораториума са „крайно манипулативни и неадекватни”.
Представителите на пациентите свалят доверието си и от председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова, която по думите им е убедила депутатите да гласуват въпросната забрана. И ако това, че здравният министър, пък бил той и на поста едва от месец, вече е загубил доверието на пациентите, то за Дариткова това е прецедент.
Скандалите около бюджета на НЗОК за 2018 г. обаче нажежиха страстите през последните седмици и в момента сме изправени пред два сценария. Първият и по-вероятен – премиерът Бойко Борисов „еднолично“ отменя мораториума. Вторият вариант е да си търси още по-нов министър.
Публикуваме становището на пациентски организации „Заедно с теб“:
Снемаме доверието си от Министъра на здравеопазването и от председателя на Комисията по здравеопазване.
В деня на налагането на частично вето от президента Румен Радев на §6 от Закона за бюджета на НЗОК за 2018 г., министърът на здравеопазването изпрати до медиите крайно манипулативно и неадекватно прессъобщение, в което се опита да подведе обществото, че се създава „абсолютна невъзможност да се ползват предимствата, предоставени от новия по-голям бюджет за здравеопазване. С него се осигуряват с 407 милиона…“ Ветото е частично, г-н Министър, и касае само иновативните терапии.
Сваляме доверието от Министъра на здравеопазването за това, че се опитва да противопоставя едни групи от обществото на други, хвърля обвинения в пространството за корпоративни интереси, а му липсва всякаква мотивирана експертност в изказванията му, липсва му отговорност към живота и здравето на пациентите.
Сваляме доверието си от Председателя на Комисията по здравеопазване д-р Даниела Дариткова, която убеди депутатите на гласуват в подкрепа, с мотив, забележете „дисциплиниране на финансовата система“ срещу живота на 1000 пациента! След което се скри, загубила връзка с действителността и пациентите. Ние парламентарна република ли сме? Не са ли депутатите тези, начело с председателя на Комисия по здравеопазване, които трябва да обосноват експертно своя вот? Или ги изпратихме в НС да носят новите си костюмчета, лъскавите обувки и прически?
Огледайте се, уважаеми народни избраници, огледайте се около вас! Имате ли тежко болни близки… дали за някой няма да е жизнено необходимо някое ново лекарство, когато другите не действат вече? Ще спите ли спокойно? С изпълнен дълг?
Колко лекарства и колко пациенти засяга мораториумът? Поне 17 медикамента, като предполагаемата обща стойност на всички тях според експерти е около 25 млн. лв на фона на целия бюджет на НЗОК над 3.8 млрд. лв. Става въпрос за около 1000 пациенти, за които в повечето случаи досега не е имало лечение. Това са медикаменти за различни тежки заболявания, като повечето от тях вече са минали през оценка на здравните технологии и са били потвърдени като икономически и медицински ефективни терапии и от българските власти.
Две от лекарствата са при идиопатична белодробна фиброза – заболяване, по-смъртоносно от рака на белия дроб, при което съединителната тъкан се разраства и човек престава да може да диша. Заболяването засяга около 200 пациенти годишно и без него те умират съвсем скоро след диагностициране. Зловещото в случая е, че не само лекарствата са спрени, но и болестта не е вписана в списъците на тези, които здравната каса лекува.
Други два медикамента са за хронична лимфоцитна левкемия – тежко заболяване на кръвта, като едното намалява риска от прогресия и смърт, а второто е единствената надежда на пациентите, при които след химиотерапия болестта се е появила отново. Общо за двете лекарства са показани съответно 30 и 20 души на година.
През следващата година поне около 250 пациенти с мултиплен миелом няма да имат лечение. Става въпрос за злокачествено заболяване на кръвта – рядък, сложен и неизлечим рак, за който съществуващите терапии все още не се покриват от здравната каса. Специално лекарството под забрана се покрива от 13 здравни каси в ЕС.
В списъка със „забранените“ лекарства са още първият продукт от около 40 години срещу остра лимфобластна левкемия. Както и препарат за туберозна склероза. При животозастрашаващото заболяване пациентите се раждат с тумори в сърцето, мозъка, кожата, очите, бъбреците и растежът им води до изключително тежки увреждания. Медикаментът е одобрен преди четири години в ЕС, като през последните три години чрез Фонда за лечение на деца са го получили три деца. През следващата година от лекарството ще се нуждаят шест деца и четирима възрастни.
Друго ново лекарство е това срещу акромегалия – заболяване, причинено от свръхпроизводство на хормон, който може да доведе до тежки мозъчно-съдови увреждания, е второ поколение продукт, който помага на пациентите, които не са се повлияли от сегашното лечение. Става въпрос за 12 болни, като терапията е с 30% по-евтина от действащата.
Има и лекарства за тежка, неалергична астма, като тези пациенти в момента нямат лечение. С такъв тип астма са 30 пациента годишно. В списъка на лекарствата, които могат и да не стигнат до пациентите е и медикамент за рецидивиращ рак на гърдата. Става въпрос за 50 жени годишно, при които досегашната терапия не е дала резултат.
Ново лекарство има и в областта на множествената склероза, като за начало то би било приложено на 20 болни. Нов продукт срещу недребноклетъчен рак на белия дроб, който би бил два пъти по-евтин в сравнение със сегашната терапия, плащана от касата, също е под въпрос за следващата година. Медикаментът е ефективен при около 50 пациента годишно, а фармацевтичната компания поема и генетичните тестове за прилагането му.
С уважение: Пенка Георгиева
Пациентски организации „Заедно с теб“
Асоциация за репродуктивно здраве, бременност и грижи за децата „Усмихни се“
Алианс на трансплантираните и оперираните АТО „Бъдеще за всички“
Асоциация на пациентите със сърдечно-съдови заболявания