ГЕРБ даде малка крачка назад за мораториума, но отхвърли ветото

Председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова призна, че забраната за финансиране на нови лекарства е заради калпава изпълнителната власт, но прехвърли вината на бившия министър Петър Москов

1522
Дариткова
Д-р Даниела Дариткова

От ГЕРБ дадоха крачка назад по отношение на забраната за финансиране на нови лекарства през 2018 г., а председателят на парламентарната здравна комисия обяви, че мораториумът може да падне още преди края на следващата година. „Това може да стане, ако всички нужни нормативни правила бъдат изготвени в рамките на идната година“, уточни тя пред БНР. Въпреки тези думи, днес бюджетната комисия прегласува забраната да остане.

Дариткова призна, че забраната се налага заради това, че „изпълнителната власт не е извършила всички действия, които да гарантират правилното разходване на средствата“. Затова на управляващите им било необходимо време. Шефката на ресорната комисия в Народното събрание обаче прехвърли вината за несправянето с проблемите в сектора на бившия здравен министър д-р Петър Москов. „Въпреки бодряшкия реформаторски тон на някои бивши министри много от работата, започната през 2015 г., просто не е довършена. В миналия мандат изпълнителната власт не остави подредена нормативна база, която да позволи параметрите на бюджета по отношение на лекарствата да се разходват така, че да имаме гаранция, че българските пациенти наистина имат достъп до най-добрите медикаменти, но се лекуват и по съвременните терапевтични схеми, за да може изборът наистина да бъде основан на медицински доказателства“, посочи д-р Дариткова.

Тя коментира и ветото на президента на частта от закона за бюджета на касата, която касае забраната за финансиране на нови лекарства. „Размишлява се твърде сериозно върху възможностите да се постигне балансирано бюджетно салдо на касата и да се реализира еднакъв достъп на всички български пациенти до здравни услуги. В бюджета на НЗОК се залагат предпазни механизми, които да гарантират този достъп, защото това е и основният акцент, който президентът поставя – да гарантираме еднакъв достъп. Само че еднаквият достъп не касае само медикаментозната терапия. Той касае достъпа до всички видове медицинска помощ“, заяви Дариткова. Тя припомни, че единственото перо, по което досега не са налагани никакви ограничения, е това за лекарствата. Разходите за тях обаче нараствали неконтролируемо.

СПОДЕЛИ