Най-скъпото лекарство у нас не би трябвало да надхвърля 40 000 лева на годишна база. Това обяви зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков като се позова на препоръка на Световната здравна организация. „Препоръка на СЗО е държавите да преговарят с фармацевтичните компании за максимална стойност на терапията на база 3 пъти БВП на глава от населението. Ако това се случи, най-скъпата терапия у нас би била 40 000 лева годишно, а не сегашните 2.8 млн. лева”, обясни Пенков пред БНР.
Твърдението му обаче не е съвсем вярно и е доста манипулативно. Става дума за програма на СЗО, която предлага един възможен вариант са изчисляване на цената на скъпите терапии, а не за препоръка. Цялото име на документа е „Икономическа ефективност и стратегическо планиране” и в него се казва, че ако една терапия струва 3хБВП е икономически ефективна, а ако струва 1хБВП е още по-ефективна. Обаче не става дума за максимална, а за средна стойност. Освен това веднага след като излиза през 2014 г. среща огромен отпор, тъй като не отчита специфики на отделните държави и не е релевантно да се прилага.
По данни на НСИ, брутният вътрешен продукт на глава от населението у нас е 12 000 лева, което по тази методика ще рече, че средната цена на годишна база на ново лекарство не бива да надвишава 36 000 лева. Колко точно е средната стойност в момента в България зам.-здравният министър не уточни, а по думите му максималната е 2,8 млн. лева. Това обаче също е спекулация с цифрите, тъй като няма терапия с такава цена, която НЗОК да покрива. Бойко Пенков вероятно визира средствата, които са необходими за лечението на 17-годишно момче с мукополизахаридоза с нов медикамент, за което родителите му кандидатстваха за финансиране от фонда за лечение на деца, но държавата все още не е осигурила тези пари. Съвсем друг е въпросът колко е разумната и каква е реалната цена на което и да е лекарство.
Д-р Пенков информира още, че разходите за иновативните лекарства, ако мораториумът отпадне, биха били около 40 милиона лева, тъй като броят на молекули вече е нараснал на 32. По думите му това означава, че би се наложила актуализация на бюджета на НЗОК през следващата година. „40 милиона си представете по 1000 лева за един среден болничен разход на пациент, това означава едни 40 000 човека, за които няма да бъде платена извършената за тях работа. Трябва някой да бъде ощетен. Тези, които в момента протестират, да ми кажат кой да бъде ощетен”, посочи зам.-здравният министър и допълни, че България, която е най-бедната страна в ЕС, е на седмо място в Европа по разходи за лекарства на глава от населението.