Изследват ХИВ с тестове назаем

Откриха 11 нови заразени само за седмица, най-рисковата група са хомосексуалните мъже

ХИВ

От няколко месеца има недостиг на тестове за ХИВ, както и такива за контрол на резистентността на болните към терапията. За това алармира доц. Ивайло Алексиев от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). „Затова се налага да изследваме хората с тестове на заем от Националния център по трансфузионна хематология. Фармецивтична компания пък ни дари друга част“, уточни той. До края на годината се очаква здравното министерство да обяви обществена поръчка за тези тестове за следващата година, но дотогава медиците ще разчитат на подаяния. По думите на доц. Алексиев вече дори има листа на чакащи за изследване, което е недопустимо.

Въпреки кризисната ситуация, само за седмица са открити и доказани нови 11 случая на ХИВ-позитивни, обяви пък директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев. В момента у нас регистрираните болни със СПИН са 2678, но според експертите поне още 1000 българи не знаят, че са заразени и не са се изследвали. От диагностицираните пък едва по-малко от половината или 1163-ма души са на антиретровирусна терапия.

„Именно тази терапия позволи на хора, които доскоро се считаха за обречени и загиваха в рамките на 7-8 години след зарязването, да имат продължителност на живота, близка до тази на неинфектираните и да имат добро качество на живот“, отбеляза проф. Мариана Стойчева от пловдивската болница „Св. Георги“, която е един от петте центъра у нас, в който се лекуват болните от СПИН. По думите й съвременните лекарства не само са превърнали ХИВ-инфекцията в хронична, а правят така, че рискът от зараза на партньора или близките на болния са сведени до минимум.

„В момента предизвикателството е да се открият нови терапии, които не само да се ефективни и безопасни, но едновременно с това да са лесни и достъпни за употреба, както и да повлияват на риска от развитие на придружаващи заболявания. „Защото при нашите нашите болни има изхабяване на всички органи и те са с много по-висок риск от инфаркт, бъбречна дисфункция, депресия, остеопороза, неоплазии. Например, един заразен с ХИВ 40-годишен пациент има придружаващите заболявания на един човек на 55 или 60 години“, посочи проф. Стойчева.

И ако доскоро у нас се смяташе, че основната рискова група са венозните наркомани, то специалистите опровергаха този мит. „84 % от новооткритите случаи са на хомосексуални мъже“, обясни проф. Христо Тасков от НЦЗПБ. Най-много от диагностицираните са във възрастовата група от 20 до 29 години, което обаче означава, че те са се заразили в тийнейджърските си години, уточни той. Следващата голяма група инфектирани са хората на възраст от 30 до 39 години. 41 % от регистрираните случаи на СПИН са в София, 13 % – в Пловдив, 8 % – във Варна и 4 % във Враца. „Почти няма град в страната, където да не е открит случай на заразен с ХИВ“, добави проф. Тасков.

 

СПОДЕЛИ