Красимир Ангарски: Здравеопазването ни е стабилизирана криза

Стигат ни 28 болници в страната плюс няколко в София, другите 350 да оказват само първа помощ, предлага „бащата“ на валутния борд у нас

1868
Красимир Ангарски
Красимир Ангарски

Здравеопазването в България е стабилизирана криза и системен хаос, а всеки, който тръгне да променя статуквото, веднага бива спъван. Това заяви за в. „Стандарт“ финансистът Красимир Ангарски, който в момента оглавява Гражданско дружество между 9 столични болници. Според „бащата“ на валутния борд у нас здравната ни система се характеризира с доминиране на пазара. „Възприемаме пазара като панацея, но официално подкрепяната от ЕК политика е, че в здравеопазването пазарът макар да има своето място, не трябва да е решаващ и държавата трябва да регулира и контролира“, подчерта Ангарски.

По думите му в сектора съществуват фундаментални проблеми, без чието решаване не може много да се направи и затова се работи на парче. „Досегашната политика в здравеопазването по начало е сгрешена и докато не се промени, каквито и други мерки да се предприемат, няма да има голям ефект. Преди години казвахме, че 200 болници са много за България. Сега са над 400, но никой не решава този проблем. Не знам да има друга държава, в която да инвестираш в бизнес и държавата да ти купува цялата продукция, без значение какво е качеството. И колкото повече се увеличават парите за здравеопазването, толкова повече се увеличават инвестициите. Липсват достатъчно регулации. Може ли в една държава, колкото един град с 6-7 млн. население, да има 400 болници“, коментира Ангарски.

Той предлага да се промени драстично разрешителният режим за разкриване на лечебни заведения и да се преструктурира целият сектор. „Защо не се помисли например в 28-те области на България да има по една голяма многопрофилна болница, плюс още няколко в София. Всички останали да станат медицински центрове, в които да се оказва първа помощ – за счупен крак, апандисит, бронхопневмония т.н., а по-сериозните проблеми трябва да се решават в областната болница. Тогава вече ще се решат проблемите и с кадрите, и с дълговете. При сегашното състояние е ясно, че предстоят сериозни фалити. Голяма част от болниците вече са фалирали“, заяви финансистът.

Според него новият здравен министър трябва да има мениджърски умения и преди всичко трябва да има реализирани проекти. „Защото идеи може да има много, но малко са хората, които могат да разработят и реализират проект. Бъдещият министър трябва да си направи екип от единомишленици“, добави Ангарски.

По думите му част от другите проблеми в сектора са отменените  медицинските стандарти, работата на един лекар в две или повече конкуриращи се болници, дублирането на дейности. „Нужно е да се направи анализ на цялата система, и то не от един човек, а от сериозен екип. Пак искам да подчертая, че държавата е много лош инвеститор и стопанин. Да не говорим за бюрокрацията в здравеопазването. Това е безумие. Трябва цялостен проект за преструктуриране на системата, защото работата на парче не дава очакваните резултати“, категоричен е „бащата“ на валутния борд у нас.

СПОДЕЛИ