Горанов: Здравната система е пропита от интереси и много се краде

След като финансовият министър се скара на депутати от здравната комисия, те одобриха бюджета на НЗОК за догодина, забраната за финансиране на нови лекарства и дейности остава

1157
Горанов

„Българската здравна система е неефективна, пропита от лични и корпоративни интереси, в нея се краде много. Докато това не се преодолее чрез законодателни решения, този дебат ще бъде все по-вулгарен и все по-безсмислен.“ С тези думи финансовият министър Владислав Горанов прекрати дебата по бюджета на НЗОК за догодина. След като Горанов се скара на депутатите от здравната комисия, те приеха на първо четене парите на фонда за 2018 г., като 12 народни представители гласуваха „за“, 8 – „против“, а един се въздържа.

Преди „острото влизане“ на финансовия министър, дискусията беше доста оживена, а очаквано най-много се разгоряха страстите при обсъждането на мораториума за финансиране на нови лекарства и дейности, който наложи Надзорния съвет на касата за следващата година.

По думите на д-р Нигяр Джафер, депутат от Парламентарната група на ДПС и зам.-председател на НС, е възможно предлаганите текстове да бъдат атакувани в Конституционния съд. Нейното мнение споделиха и други народни представители, а проф. Георги Михайлов от БСП посочи, че левицата ще гласува против бюджета.

Председателят на Надзорния съвет на НЗОК и зам.-министър на финансите Кирил Ананиев обаче припомни, че в развитите европейски държави новите молекули биват включвани в позитивния лекарствен списък и съответно одобрени за реимбурсиране в срок от 2 до 3 години след излизането им на лекарствения пазар. Ананиев подчерта, че през 2018 г. осигурителният фонд ще разполага с 3.8 млрд. лева за здраве, което е с 406.6 млн. лева повече от тази година.

Според опозицията, ако забраната не отпадне, хиляди болни няма да дочакат новите терапии, които са техният единствен шанс. Депутатите, които се обявиха против тези рестрикции, категорично заявиха, че по този начин се нарушават правата на голям брой пациенти и мярката ще има сериозни негативни последствия.  Против мораториума се обявиха и от Българския лекарски съюз.

Претенции към разпределението на парите по пера изразиха и джипитата. „Когато излизаш навън през зимата, не можеш да си само с един обут крак. С половинчати мерки няма как да постигнеш цялостен ефект“, заяви председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров. Той поиска още 25 млн. лева за първична извънболнична помощ. Медицинските сестри също не бяха доволни от бюджета, тъй като в него няма заложени средства за увеличение на техните заплати.

И Българският фармацевтичен съюз не одобрява забраната за реимбурсиране на нови лекарства, а председателят на организацията проф. Илко Гетов предупреди, че парите за медикаменти за следващата година са под допустимия минимум. „1.8 млн. души минават през аптеките, 1.15 млрд. са очакваните разходи за тази година, а за следващата са заложени 1 млрд. лв., няма да има подобряване на достъпа до лекарства“, заяви той.

СПОДЕЛИ