Въпреки че парите за здраве през следващата година ще са с близо 450 млн. лева повече от тази година – общо в бюджета на НЗОК и здравното министерство, коланите може да се затегнат дотолкова, че да бъде наложен пълен мораториум върху разкриването на нови болници и реимбурсирането на нови медицински дейности и лекарства. Това става ясно от последния вариант на проектобюджета на здравната каса за 2018 година.
Това на практика означава, че догодина българските пациенти няма да имат достъп до нито една иновативна терапия, независимо дали става дума за операция в болница или ново лекарство. Що се отнася до разкриването на лечебни заведения, проблемът не е чак толкова голям, тъй като в момента 350 болници имат сключени договори с касата. Затова днес депутатите от ресорната парламентарна комисия не възразиха срещу мораториума върху нови болници и дейности, но се обявиха против този върху лекарствата. Самият шеф на фонда проф. Камен Плочев също не бил съгласен като лекар цяла година да не влизат за реимбурсация нови молекули. „Но НЗОК е финансова институция и разполага с определен бюджет“, уточни той. По думите му няма как да се дадат повече пари за извънболнична помощ, както и за безплатни протези на възрастните хора.
„Няма окончателно решение, но има такова предложение, постъпило от асоциациите на университетските и областните болници, и в него има резон“, коментира здравният министър проф. Николай Петров пред журналисти по време на освещаването на модерната регистратура и новите линейки на ВМА. Според проф. Петров се работи усилено и за справяне с фалшивите болнични, като се мисли в посока на това колко дни може да отпускат личните лекари.
Бюджетът на здравната каса за 2018 г., от който всички са недоволни – и БЛС, и зъболекарите, и джипитата, главно заради разпределението на средствата, утре ще се гледа в Националния съвет за тристранно сътрудничество, а след това от Министерски съвет. Окончателният вариант трябва да бъде гласуван в парламента.