Присадиха изкуствен ирис на дете

Уникалната операция направи д-р Иван Танев от „Александровска“ болница

ирис

Лекари от „Александровска“ болница присадиха изкуствен ирис на 8-годишно момче. Уникалната за България операция извърши д-р Иван Танев. Интервенцията е продължила над 3 часа, а малкият пациент вече е добре, съобщиха за Скенер.нюз от лечебното заведение.

Детето е пациент на трето очно отделение на „Александровска“ болница още от края на миналата година, когато е приет и опериран по спешност заради наранено ляво око. Момчето, което е от Севлиево, е било с отлепена ретина, разкъсана склера, кръвонасядания и травмирана зеница.

ирис
д-р Иван Тенев

След като успяват да спасят окото на детето, лекарите проследяват състоянието му в продължение на повече от половин година. На последния контролен преглед д-р Танев установява, че ирисът на момчето е увреден. Това е оцветената част от окото. Ирисът обаче не определя само оцветката на очите и дали те ще са кафяви, зелени, сини и т.н., а функционира като блендата на фотоапарата. Ирисът съдържа мускули, които определят размера на зеницата, регулиращи по този начин количеството светлина, което да навлиза в окото.

Зеницата, която е черно оцветената част в центъра на ириса, се разширява и стеснява в зависимост от осветеността в околната среда. Когато осветеността е голяма, като например навън в един слънчев ден, ирисът свива зеницата и я прави да изглежда по-малка. Преминалата през отвора на зеницата светлина отива към ретината в задната част на окото. Ретината може да се сравни с филмовата лента на фотоапарат. Когато има малко или никаква светлина, ирисът разширява зеницата толкова, колкото може повече светлина да навлезе в окото.

Лещата, която се намира зад ириса, нагажда своята форма и дебелина с цел фокусиране на видяното изображение върху ретината. След това ретината пренася информацията за изображението към мозъка чрез нервни сигнали, изпратени по зрителния нерв. По този начин сигналите се преобразуват в мозъка във вид на „картина”.

Д-р Танев решава, че единственият начин да възстанови зеничната апертура, е да присади изкуствен ирис. Този вид импланти се произвеждат от немска компания и се налага чрез благотворителна кампания родителите на момчето да съберат нужните средства и сами да си поръчват изкуствения ирис.

Така вчера момчето получава изкуствения ирис, който е изработен по цвят и рисунък след професионална снимка на другото му око. Заради уникалността на интервенцията, тя е заснета и ще бъде излъчена пред други родни и чужди медици.

СПОДЕЛИ