Ваксините във Франция стават задължителни, като от следваща година влиза в сила закон, според който всички родители трябва да имунизират децата си. Мярката се налага, защото е „недопустимо деца да умират от морбили в родната земя на някои от най-големите пионери в имунизацията“, посочват френските власти.
Решението на френското правителство обяви лично премиерът Едуар Филип, цитиран от Дневник. „Франция е родината на Луи Пастьор – биологът, който разработва принципа на ваксината и първите й разновидности през 19 век. Всички 11 световно признати и универсални ваксини ще влязат в задължителния имунизационен календар за децата от догодина“, заявява Едуар Филип.
В повечето западноевропейски държави ваксинацията не е задължителна, но е препоръчителна. Въпреки това имунизационният обхват е голям, защото повечето хора избират да предпазят децата си. Във Франция са задължителни единствено ваксините срещу дифтерия, тетанус и полиомиелит, докато тези срещу коклюш, хепатит, морбили и всички останали – само препоръчителни.
Същевременно обаче в цяла Европа в момента има епидемия от морбили – най-заразното инфекциозно заболяване, което при малките деца може да доведе и до смърт. Италия вече наложи задължителната имунизация като мярка срещу епидемията, съдът в Германия зае ясна позиция по въпроса, а сега и Франция затяга контрола, тъй като проучване наскоро показа, че повече от трима от 10 родители в страната нямат доверие на ваксините.
От началото на 2017 г. случаите на морбили във Франция са 79, повечето от тях концентрирани в североизточната част на Лотарингия. При предишната епидемия – от 2008 до 2016 г., случаите в страната са достигнали 24 000, предимно деца, от които 1500 са получили сериозни усложнения, а 10 са починалите.
У нас имунизационният календар е задължителен, а препоръчителните ваксини са само две – срещу рак на шийката на матката и ротавируси, но и те се предоставят безплатно. Въпреки усилията на държавата, през последните години имунизационният обхват спада и около 25 % от децата имат пропусната поне една ваксина. Заразените с дребна шарка у нас пък вече са над 100.