ВМА е готова да започне да присажда освен черен дроб и панкреас, бъбреци и дори тънки черва. Това заяви здравният министър проф. Николай Петров, който беше началник на Военномедицинска академия преди да влезе в кабинета „Борисов“ 3 и част от екипите, които извършваха чернодробни трансплантации. Той беше гост на официалното честване на 10-годишнината от първата чернодробна трансплантация в лечебното заведение. „Продължавайте да бъдете № 1“, обърна се министърът към доскорошните си колеги.
На церемонията присъства и вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов, който нарече ВМА „най-боеспособното военно поделение и най-предпочитаната от хората болница“.
„Лечебно заведение, способно да извършва трансплантации, може всичко“, подчерта в словото си началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски, който е част от екипа на проф. Никола Владов преди 10 години, когато военнослужещият Павлин получава нов черен дроб.
От 21 април 2007 г. до днес във Военна болница са извършени 59 трансплантации, там е направено и първото у нас присаждане на черен дроб на възрастен от жив донор, както и първата ретрансплантация на черен дроб. Всичко това става възможно благодарение най-вече на проф. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантиционна хирургия във ВМА. Той бе отличен и от БЧК с грамота за хуманност.
Грамоти за развитието на трансплантологията не само в болницата, но и в цялата страна, получиха още десетки лекари и сестри. Сред тях бяха здравният министър проф. Николай Петров, началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски, проф. Никола Владов, завеждащият отделението по гастроентерология и хепатология проф. Крум Кацаров, координаторът по донорство и зам.-здравен министър д-р Мирослав Ненков, шефката на реанимацията доц. Евелина Одисеева, доц. Евелин Такоров, д-р Илиян Василев, проф. Сергей Сергеев.
Проф. Никола Владов помни всичките си пациенти, на които е присадил черен дроб, но трима от тях стават част от семейството на ВМА. Това са първият опериран Павлин, който вече е на 43 години, работи в авиобаза „Крумово“, женен е и има дете. „Нищо от това нямаше да е възможно, ако не беше онази първа трансплантация на 21 април 2007 г.“, разказа проф. Владов. Вторият му пациент, който ляга на операционната за чернодробна трансплантация е вратарят на ЦСКА Георги Велинов, който и днес дойде лично да стисне ръката на спасителя и приятеля си. Въпреки че проф. Владов е от „Левски“, червената легенда обиква истински своя лекар, но не спира да се шегува, че „никой не е съвършен“, визирайки клубните пристрастия на проф. Владов.
„Най-горд бях след успешната ретрансплантация. Илиян първо получи част от черния дроб на брат си, но след близо година започна да отхвърля органа и го докараха при нас полужив. Бог направи така, че да ни прати нов дроб, а целият екип на ВМА свърши останалото и тогава разбрах, че нашата болница е на световно ниво“, не скромничи излишно проф. Владов. Няма и защо. На практика това е случай, в който съвсем буквално връщат човек от онзи свят. Преди операцията Илиян кърви отвсякъде, реаниматорите го държат жив със сетни сили, налага се дори с военни методи да го пристегнат с чаршафи и ластици толкова силно, че да спрат кървенето. Успяват, после и ретрансплантацията минава гладко и сега момчето от Сливен живее трети живот.