Столичани дишат опасно мръсен въздух, като само през последните два дни в София бяха измерени тревожните девет пъти над нормата фини прахови частици. Допустимите стойности са от 50 µg/m3, а уредите засякоха концентрацията на прах от 450 µg/m3 на 2 и 3 януари. Най-сериозен е проблемът в кварталите „Красно село“, „Павлово“ и „Надежда“, съобщиха от Столична община.
Причина за опасния смог са масовото използване на твърдо гориво в битовия и обществения сектор, както и емисиите от автомобилите, съчетано с неблагоприятни метеорологични условия, уточняват от общината.
Фините прахови частици са сериозен проблем за здравето на хората, особено за децата, възрастните и хората с хронични заболявания на белите дробове.
„Фините прахови частици изчерпват защитните механизми на белия дроб и с времето предизвикват хронично възпаление – хроничен бронхит, астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Освен това мръсният въздух е рисков фактор и за по-страшни болести като рак на белия дроб“, обясни за Скенер.нюз проф. Коста Костов, национален консултант по пулмология и началник на Клиниката по белодробни болести във ВМА. По думите му в краткосрочен план праховите частици пречат най-много на пациентите с хроничните обструктивни белодробни болести – астма и ХОББ.
„В дни като тези нашите пациенти са и изострени оплаквания и кризи“, посочи проф. Костов. За тях е задължително посещението при специалист за промяна на терапията. „Само лекар може да увеличи медикаментите, като това най-вече важи за астаматиците и болните с ХОББ“, уточни началникът на Клиниката по белодробни болести във ВМА.
И за здравите обаче важи правилото да не се отварят прозорците и по възможност да не се излиза в активната част на деня, тъй като определени замърсители като озон добиват много високи стойности през обедните и следобедните часове. Тичането и усилените физически упражнения са забранени. „Веднъж увредена тъканта на белия дроб не може да бъде възстановена, а колкото повече се натрупват „болните“ места в органа, толкова той става по-уязвим“, предупреди пулмологът.