Медицината традиционно ни сервира нестандартни решения. Тази година без съмнение едно от тях бе презервативът за забременяване. Обикновено това средство се използва точно в обратната посока, но артикулът с търговска марка „The Stork“ е предназначен за изкуствено оплождане. В него се събира спермата на донора, която после с апликатор, наподобяващ тампон, се пренася във вагината. Презервативът за правене на деца струва само 100 паунда и е много по-евтина алтернатива на ин витро техниките. Успеваемостта с „иновативния продукт“ е 20 %.
Като говорим за забременяване, австралийка удиви медицината, като успя да зачене два пъти за десет дни. На Кейт Хил й били казали, че не може да има деца, тъй като страдала от поликистозни яйчниците и нямала овулация. Кейт обаче не само заченала от съпруга си Питър Хил след хормоналното лечение, но изпаднала в шок, когато узнала, че е забременяла и втори път след десет дни. Така се родили близначките Шарлот и Оливия. В света са регистрирани само 10 подобни случаи на „насложена“ бременност, известна като суперфетация или суперфекундация.
На 6-и април в Мексико пък се роди първото в света бебе с гени от трима души. Това е Абрахим Хасан, който е генетичен наследник едновременно на майка си и баща си от Йордания, но и на трети човек – донор, с чието ДНК са заменени части от това на ембриона. Лекарите са приложили безпрецедентната мярка, за да предпазят бебето от рядък и смъртоносен генетичен дефект, поразяващ развитието на нервната система. Учените избрали Мексико, защото там били необезпокоявани, докато в други държави експериментите с ембриони са забранени и наказуеми. По-късно през годината обаче Великобритания стана първата държава, която официално позволи да се раждат бебета с трима родители.
Освен че медицината все по-комфортно борави с ДНК и методът за редакция на гени CRISPR вече може да се тества върху хора за борба с ракови клетки, технологичните изобретения и експерименти тази година показват резултати, каквито до неотдавна щяха да са само научна фантастика.
През юли учени от „Станфорд“ възстановиха частично зрението на мишки с нова технология за регенериране на клетки. Експериментът дава надежда за над 70 млн. души по света, страдащи от глаукома. По същото време в „Нотингам“ и „Харвард“ разработваха нов тип пломби, които всъщност могат да възстановят цялостта на зъбите.
През август изкуственият интелект на суперкомпютъра IBM Watson спаси живота на жена, на която е била поставена грешна диагноза. Компютърът анализирал генетичните изменения при пациентката и с точност показал, че е болна от рядка форма на левкемия.
А през ноември учени от Федералния технологичен институт на Швейцария обявиха, че са успели да върнат контрола над крайниците при маймуни с наранени или прекъснати гръбнаци. Чудото става с два малки чипа, имплантирани в мозъка и в тялото при мястото на прекъснатите нерви.