Пет трансплантации бяха извършени за два дни в столични болници. В навечерието на Коледа близки на двама починали пациенти – в София и Варна, взеха благородното решение да дарят органите им на нуждаещи се българи.
Вчера черен дроб получи 26-годишен мъж в последен стадий на хронично прогресиращо чернодробно заболяване. Той е извадил истински късмет, тъй като е с рядката у нас кръвна група АВ (-), но донорът се е оказал със същата кръвна група. Това е 53-годишна варненка, изпаднала в мозъчна смърт. За първи път трансплантацията във ВМА не беше водена от проф. Никола Владов, а от зам.-началника на академията проф. д-р Венцислав Мутафчийски, който е и шеф на Клиника по едноскопска, еднокринна хирургия и колопроктология. Помагаха му хирурзите от екипа на проф. Владов – д-р Ивелин Такоров, д-р Васил Михайлов и д-р Иван Василевски. Операцията е преминала успешно, младият мъж е настанен в реанимация, новият дроб е проработил веднага, уточниха от ВМА.
Единят от бъбреците на починалата жена беше присадени днес в „Александровска“ болница на 45-годишния Николай Сп., от с. Изгрев, Благоевградско. Мъжът страдал от поликистоза и от две години бил на диализно лечение. Следоперативно, общото му състояние е стабилно, чувства се добре и е настанен в реанимация. По време на експлантацията на бъбреците екипът установил, че в единия има конкремент и малка киста, което го прави негоден за трансплантиране, уточниха от „Александровска“ болница.
Други две бъбречни трансплантации трябва да извърши утре екипът на проф. Любомир Спасов, директор на болница „Лозенец“. Донорът е 43-годишен мъж, който е починал в УМБАЛ „Св. Анна“ от мозъчна аневризма, а ортаните ще получат две жени.
Сърцето пък ще даде шанс за живот на млад мъж, приет в УМБАЛ „Св. Екатерина“. То беше присадено от екипа на проф. Генчо Начев, който е и директор на лечебното заведение.
Така до днес донорите за тази година станаха 17, като с органите им бяха спасени 45 българи. Най-много донори е имало през 2014 г. – 22-ма души, миналата година починалите, чийто органи са били присадени са били 19, показва статистиката на агенцията по трансплантации.
В същото време на опашката за нов орган има записани точно 1100 души, като най-много от тях чакат за бъбрек – 1007. От черен дроб се нуждаят 43-ма пациенти, а от сърце – 23-ма. За бял дроб чакат 17 нашенци, но у нас все още не се извършват такива трансплантации и затова се налага те да пътуват до Виена. За да могат да бъдат оперирани обаче Комисията за лечение в чужбина трябва да им отпусне между 120 000 и 180 000 лева и освен страната ни е длъжна да праща органи и на Евротрансплант. От 2010 г. досега сме дали на европейската донорска мрежа 6 бели и 7 черни дроба, както и 4 сърца. За същия период сме получили едва един бъбрек, а на петима българи е присаден бял дроб във Виена.
При последната донорска ситуация у нас през ноември 7-годишно дете спаси с органите си трима чужденци. Тогава, поради липса на подходящи реципиенти в България, сърцето и белият дроб на момченцето отпътуваха за Австрия, а черният дроб беше изпратен в Унгария.