Камъни в жлъчката! Звучи ви безобидно – и е така и не съвсем. Защото цял живот човек може да си ходи с камък и да не разбере, но едно малко камъче е в състояние да „обърне колата“. „Да, точно малките камъни под 1 сантиметър са по-опасни, тъй като могат да попаднат в големия жлъчен канал и да го запушат, а това води до запушване и на панкреасния канал и така се стига до панкреатит, което пък вече си е животозастрашаващо състояние“, обяснява проф. Крум Кацаров, началник на Клиниката по гастроентерология и хепатология във ВМА.
Всеки пети българин страда от жлъчнокаменна болест, но 70 % изобщо не знаят за това. Причината е, че в повечето случаи болестта протича безсимптомно, без никаква болка. „Обикновено откриваме проблема случайно, въпреки че е достатъчен само един преглед с ехограф, за да се постави диагнозата“, казва проф. Кацаров.
Жлъчката е един много сложен наситен разтвор, в който вода, киселини, холестерол и микроелементи са в абсолютен баланс. Всеки фактор, който наруши равновесието, може да стане причина за образуването на утайка, а след това на песъчинки, както и да отключи цялата верига за образуване на камъни. Предупредителни сигнали са болка в дясното подребрие, която върви към гърба. Тя може да е придружена с гадене и повръщане. Другият симптом е тежест, която се усеща по-силно след хранене.
По-често камъни в жлъчката имат жените. Предразполагащи фактори са месечният цикъл, бременноста или друга рязка промяна в теглото. Стресът също оказва влияние, високият холестерол или тежка инфекция са сред другите отключващи болестта фактори.
„Единственото лечение е операцията. В 98 % от случаите тя е планова. Спешна интервенция се налага, само когато има запушване на голям жлъчен канал или възпаление на мехура“, посочва проф. Кацаров. По думите му камъните се отстраняват чрез лапароскопски метод, който е бърз, без разрези, без усложнения, а пациентът си е вкъщи още на следващия ден. Съветът на гастроентеролога е хората с такъв проблем да не отлагат прекалено дълго операцията, тъй като сме смята, че след 65-годишна възраст има статистически значима връзка между камъните в жлъчката и ракът на жлъчния мехур.
Освен това, ако майка ви или друг роднина са страдали от жлъчнокаменна болест, той много вероятно е и вие да имате същия проблем. В рисковата група попадат и хората с хематологични заболявания, хемолитична анемия, талесемията и други. „При тях има разпад на еритроцити и хемоглобин, а това натоварва отделителната система с пигменти, което пък води до образуване на камъни“, обяснява проф. Кацаров. Той е категоричен, че никакви диети или билки не са в състояние да ни предпазят от жлъчнокаменната болест.