В съвременния живот окото е най-работещият орган. 90% от информацията минава през очите. И се налага човек не само все повече да гледа, но и да вижда и да осмисля това, което вижда. И ако една стара поговорка гласи, че душата се оглежда в очите, то истината е, че всъщност цялото тяло се оглежда в тях. Окото е мозъкът ни, изнесен навън.
И това съвсем не е метафора. То е една невероятно сложна структура, а всички болести малко или много дават отражение в него и съответно възможности да ги диагностицираме: диабетът, туберкулозата, токсоплазмозата, обменни заболявания, колагенозите, ревматизмът и т.н. Всички възпалителни болести, вътрешни заболявания, внасят промени в окото. Там се „оглежда“ почти цялата неврология, ендокринология, хирургия. Когато е нямало скенер и ядрено-магнитен резонанс, по окото са диагностицирани туморите в мозъка чрез папилите, чрез промените в зрителните полета. Тази информация е нещо невероятно. В окото е събрана цяла вселена, твърди управителят на медицински център „Ден“ доц. Андрей Андреев.
Суперзрение означава човек да има функционално зрение. Да няма астигматизъм, късогледство, далекогледство, да може да гледа еднакво на различните разстояния и да чете без проблем, да не го заслепяват насрещните лъчи, да може да гледа еднакво добре при слънчева светлина, при свечеряване и през нощта. Било то по време на операция на катаракта или лазерна корекция за биопия, далекогледство и астигматизъм, оптичната система може така да се тунингова, че да се получи суперзрение. Например, ако човек е гледал 100% надалеч, може да направим така, че да гледа 150-200%, обяснява офталмологът. Но дали пък трябва да се стремим към суперзрение?! Не е сигурно, ако започнем да гледаме като орли, че ще бъдем по-щастливи, категоричен е той. Затова Господ ни е дал въображение. Голяма част от учените и писателите са с очила, но с богато въображение.
Очите не са съвършени като оптика. Има т.нар. оптични аномалии като късогледство, далекогледство, астигматизъм, също така и аберации, които са породени от строежа на оптичната система. Вече съществува съвременна апаратура, която изцяло да анализира тези оптични грешки, което помага на специалиста да прецени какво и как да коригира. Сред най-известните методи за корекция на зрението са очилата – едно от великите открития на човечеството. Друго познато средство са контактните лещи.
Третият, най-съвременен метод е лазерната корекция. Зрението се коригира с лазерен лъч, който с удар върху роговицата изпарява определена дълбочина от тази тъкан според зададеното му. Този вид корекция е най-популярна и разпространена и има най-голям смисъл при млади хора на възраст между 20 и 45 години, тогава, когато са запазени всички функционални способности на зрителната система. Защото, ако един 50-годишен човек е късоглед и вече не иска да използва очила, ако премахнем тези за надалеч, той може да гледа без тях, но ще трябва да му дадем очила за четене, тоест не можем напълно да го освободим от очилата, обяснява доц. Андреев. Докато във възрастта между 20 и 40 години човек може да бъде абсолютно свободен от очилата чрез лазерна корекция. Този вид операция обаче не се препоръчва при деца, диабетици и бременни.
След 50 години, независимо че човек е имал общо взето здрав организъм, настъпват така наречените дегенеративни промени. Те са резултат от общите процеси на стареене. Такова е пердето (катарактата), което представлява помътняване на лещата. Това е и най-разпространеното заболяване на очите. След 60-65 г. във всеки човек може да се намери перде, независимо дали му пречи, или не. Kакто косите посивяват с възрастта, така се случва и с очните среди, губят своята прозрачност и се получава перде. Макар през последните години болестта все повече да се „подмладява“.
За щастие медицината се разви в тази област и операцията на перде не е проблем, успокоява офталмологът. Тя се прави през много малък разрез – сега вече през 1 мм. Всичко, което се случва в хирургическата зала, е програмирано от компютър. Хирургът седи като в космически кораб, краката му са положени върху два педала, държи в ръцете си два инструмента, надвесил е очи в микроскопа, който също е компютризиран. Пациентът е в съзнание, упойката е местна – три капки в окото. Никакви инжекции! Никаква болка по време на интервенцията. След 15-ина минути операцията е приключила и той проглежда. Чудото е станало. Всичко, което се случва в операционната зала на клиника „Ден“, се заснема – практика, наложена преди 15 години. Искаме да сме максимално коректни. Болният да знае как е минала операцията му, какво му е правено. Важно е да кажеш истината на пациента. Не всяка операция е за шестица. Лекарят не е всесилен. Има сложни случаи, а когато обясниш всичко, човекът те разбира, обяснява доц. Андреев.
Първите признаци, че старческото перде е наблизо, са затруднения при четене, шофиране, работа с компютър, умора в очите, замъглено зрение. Но намаляването на зрението или слепотата е обратима при катарактата. За да отложим във времето появата на пердето, единственото, което можем да направим, е да приемаме повече витамини и антиоксиданти. Храни, които съдържат много от витамините А, Е, С и Д, са изключително полезни. Това са плодовете и зеленчуците, ядките, рибата и морските дарове. Но ако сте късогледи, и един тон моркови на месец няма как да ви излекуват. Така че здравословното хранене е полезно, но не отменя посещението при лекар поне веднъж годишно. И капенето на майчино мляко, сок на лози, гинко билоба, витамин С, лимонов сок, втечнен мед и т.н. в очите са абсолютно забранени.
Изборът на слънчеви очила е много важен, но малко се прекалява с това, че те задължително трябва да са купени от специализиран магазин, да притежават един куп качества и разбира се, да са скъпи. „Никой не е ослепял от неподходящи очила. Може само да ви заболи глава“, твърди доц. Андреев. Така че спокойно, не е нужно да се изръсвате с колосални суми за слънчеви очила. Важно е да се чувствате добре с тях и задължително – красиви. Единственото, за което трябва да се внимава, са стъклата. Те са тези, които предпазват очите от ултравиолетовото излъчване на слънцето. Ако са некачествени зеницата, „излъгана“ от очилата, не се свива от светлината и окото получава допълнителна доза излъчване, което постепенно може да доведе до изгаряне на ретината.