Минерална вода за здрави зъби

Болки в мъдреците издават проблеми в храносмилателната система, кариеси на предните зъби са сигнал, че нещо с бъбреците не е наред

зъболекари

Лъчезарната усмивка несъмнено привлича и съблазнява, а кой не обича да е център на внимание. Здравите и бели зъби са много важна част от външния вид. Те не само придават на притежателя им особено обаяние и магнетично излъчване, но и дискретно разкриват неговата лична хигиена.

Нашите зъби имат три основни врага, казва д-р Ванцислав Стоев, председател на Сдружението на българските зъболекари и собственик на дентална клиника „Аполония“. Първият е налепът, в който процъфтяват микроорганизмите – в процеса на своята жизнена дейност те отделят млечна киселина, разрушаваща емайла. Вторият враг е захарта, която като лепило прикрепя налепа към зъбите. Третият е недостигът на флуор.

Най-разпространеното заболяване е кариесът. 99% от българите страдат от него. Постепенното разрушаване на твърдата тъкан на зъба прави така, че в него се образува кухина. Той прави зъбите не само грозни, но причинява болки и предизвиква неприятни усещания. Освен това кариесът може да бъде причина за развитието на по-опасни заболявания като пулпит и гранулом.

Много важно е хората да знаят, че проблемите в устата издават други заболявания, предупреждава д-р Стоев. Ако ви заболят мъдреците, освен при стоматолог е добре да отидете и на гастроентеролог. Защото може да се окаже, че нещо в стомашно-чревния ви тракт не е съвсем наред. Ако кучешките зъби са тези, които ви тормозят често, задължително проверете състоянието на черния си дроб. Хронично заболяване на белите дробове пък със сигурност ще се изяви и с болка в предкътниците. Предните зъби са свързани с бъбреците, така че ако имате кариеси на тях, посетете уролог или нефролог.

Първата стъпка за здрави зъби е редовната и правилна хигиена за устната кухина. Практиката показва, че всекидневната грижа за зъбите и венците намалява необходимостта от професионално лечение със 75-80%, твърди д-р Стоев. И ключът не е само в качеството на четката и пастата за зъби, а в целия комплекс от мерки за хигиена, които трябва да се извършват всеки ден: внимателно миене на зъбите минимум два пъти дневно, почистване на пространствата между тях и устната кухина след хранене (конци, изплакване, дъвка), редовно посещаване на стоматолог.

За „противокариесното“ хранене са важни двата фактора: пълноценни хранителни продукти и умерена честота на приемане на въглехидрати.

При нормалните за повечето хора 3-4 хранения дневно трябва да се приемат продукти и от четирите основни групи: хлебни, млечни, месни и плодово-зеленчукови. За своеобразно почистване на зъбите могат да се използват сурови ябълки, моркови и други твърди плодове и зеленчуци.

Постарайте се разумно да консумирате храната, богата на въглехидрати, която е рисков фактор за появата на кариес. Калцият е основният строителен материал на зъбите. Той се съдържа в особено големи количества в орехите, зеленчуците със зелен цвят, млякото и млечните продукти. Друга полезна храна са ядките, пълнозърнестият хляб и всички плодове, в които има много витамин D.

Газираните напитки и особено кока-колата, със своята висока киселинност са абсолютно забранени, защото нарушават минералната структура на емайла. Към тази група спадат още рафинирната захар и брашно, тортите, шоколадът и тестените закуски. С лимоните също не бива да се прекалява.

Много студената или прекалено топлата храна също е вредна за зъбите. Още повече вреди рязката смяна на температурата на продуктите, защото тя предизвиква образуването на микроскопични пукнатини върху емайла на зъба.

Можем да правим нещо съвсем просто, което ще ни гарантира здрави зъби и красива усмивка – да пием минерална вода. Поне по един-два литра всеки ден. Преди да си набавим необходимите количества, е добре да прочетем съдържанието на етикета. Ако има 1 милиграм флуор на литър, това е напълно достатъчно, обяснява д-р Стоев. Днес на пазара съществуват много препарати, които съдържат голямо количество флуор: пасти за зъби, поливитаминни комплекси, еликсири, дъвки. Не трябва да се забравя обаче, че прекалено голямото количество флуор също толкова вреди на организма, колкото и неговият недостиг.

Вниманието освен към зъбите трябва да е и към състоянието на венците и езика. Лигавицата на венците предпазва устната кухина от микроби и затова изисква особена грижа. Кръвотечението и възпалението е една от честите причини за появата на неприятна миризма в устата и падане на зъбите.

Всички тези мерки съвсем не отменят посещението при стоматолог. Редовните профилактични прегледи са другият залог за здрави зъби. Професионалното почистване, извършено от стоматолога, премахва налепите (това не може да се постигне с четката и пастата за зъби у дома), а ако кариесът е открит навреме, по-лесно ще бъде предотвратено неговото развитие.

СПОДЕЛИ